Looking for a large quantity of SSRFB1014-100-EU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SSRFB1014-100-EU |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| SC Port Type | Duplex |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Distance Supported | 12.43 Mile |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
10/100Base-T 100Base-FX |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Wall Mountable Rail-mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.8" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SSRFB1014-100-EU. Or Request a Quote below: