Looking for a large quantity of TEW-739APBO? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TEW-739APBO |
| Brand Name | TRENDnet |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of External Antennas | 2 |
| Outdoor Antenna Range | 2.5 Mile |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Pole-mountable Wall Mountable |
| Height | 8.5" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TEW-739APBO. Or Request a Quote below: