Looking for a large quantity of SRW9UG? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SRW9UG |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | LAN Switch |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color | Black |
| Material | Plexiglass Front Door |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 140 lb |
| Height | 19.8" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 17.7" |
| Rack Height | 9U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 16.50" |
| Weight (Approximate) | 34.60 lb |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SRW9UG. Or Request a Quote below: