Looking for a large quantity of U280-010? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | U280-010 |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | AC Adapter |
| Technical Information | |
| Device Supported |
Smartphone Tablet PC Mobile Device iPad |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 12 W |
| Maximum Output Current | 2.40 A |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.9" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no U280-010. Or Request a Quote below: