Looking for a large quantity of PDU3VSR6G30? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PDU3VSR6G30 |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | IEC 60309 30A BLUE (3P+E) |
| Output Receptacles |
24 x IEC 60320 C13 6 x IEC 60320 C19 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
| Input Voltage |
200 V AC 208 V AC 220 V AC 230 V AC 240 V AC |
| Output Voltage |
200 V AC 208 V AC 220 V AC 230 V AC 240 V AC |
| Power Rating | 10 kVA |
| Input Current | 24 A |
| Management | |
| Management |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Vertical Rackmount Toolless-mount |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 16.53 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| TAA Compliant | Yes |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PDU3VSR6G30. Or Request a Quote below: