Looking for a large quantity of PDU3VSR6G60A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PDU3VSR6G60A |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | IEC 60309 60A |
| Output Receptacles |
6 x IEC 60320 C13 12 x IEC 60320 C19 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Power Rating | 16.20 kVA |
| Input Current | 45 A |
| Management | |
| Management |
|
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Vertical Rackmount |
| Rack Height | 0U |
| Height | 70" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 20.70 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PDU3VSR6G60A. Or Request a Quote below: