Looking for a large quantity of PDUH30HV? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PDUH30HV |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | NEMA L6-30P |
| Output Receptacles | 10 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating | 5.80 kVA |
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Wall Mountable Under-counter Horizontal Rackmount |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PDUH30HV. Or Request a Quote below: