Looking for a large quantity of AVR650UM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AVR650UM |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
| Input Voltage |
115 V AC 120 V AC |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 12 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.5" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 6" |
| Form Factor | Wall/Desktop/Floor Mountable |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AVR650UM. Or Request a Quote below: