Looking for a large quantity of AVS30D? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AVS30D |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Technical Information | |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | Phone/DSL |
| Power Description | |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 380 J |
| Physical Characteristics | |
| Height | 7" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AVS30D. Or Request a Quote below: