Looking for a large quantity of PS1916D1U? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PS1916D1U |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Power Strip |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 15 ft |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 6.44 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PS1916D1U. Or Request a Quote below: