Looking for a large quantity of PS480806? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PS480806 |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Power Strip |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mount Type |
Vertical Horizontal |
| Height | 1.3" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 48" |
| Weight (Approximate) | 2.56 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PS480806. Or Request a Quote below: