Looking for a large quantity of TLP26USBB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TLP26USBB |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Technical Information | |
| Receptacles |
2 x NEMA 5-15R 4 x USB |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
120 V AC 5 V DC |
| Power Handling | 1.56 kVA |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Physical Characteristics | |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.4" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TLP26USBB. Or Request a Quote below: