Looking for a large quantity of SMC1000T? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SMC1000T |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 650 W |
| Input Voltage |
100 V AC 110 V AC 120 V AC |
| Output Voltage |
100 V AC 110 V AC 120 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.90 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 10.2" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 13.2" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 36 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SMC1000T. Or Request a Quote below: