Looking for a large quantity of SMX1500LCDT? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SMX1500LCDT |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles | 8 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 230 V DC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 15.5" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 24.69 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SMX1500LCDT. Or Request a Quote below: