Looking for a large quantity of SU20KRT8? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SU20KRT8 |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacles |
2 x NEMA L6-30R 8 x NEMA L6-20R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 18 kW |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
200 V AC 208 V AC 220 V AC 230 V AC 240 V AC |
| Management | |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12.50 Minute |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower/Rack Mountable |
| Height | 5.1" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 44.10 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SU20KRT8. Or Request a Quote below: