Looking for a large quantity of B132-200A-SR? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B132-200A-SR |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
| Maximum Operating Distance | 300 ft |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1440 x 900 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
| TAA Compliant | Yes |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B132-200A-SR. Or Request a Quote below: