Looking for a large quantity of B7058Y190X2-045SV4H? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B7058Y190X2-045SV4H |
| Brand Name | Tyan |
| Product Type | Barebone System |
| Processor & Chipset | |
| Number of Nodes | 2 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Processor Supported | Xeon |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C602 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 256 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1866/PC3-14900 |
| Number of Total Memory Slots | 8 |
| Controllers | |
| Controller Type |
Serial ATA/600 Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2300 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet Fast Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 450 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 28.7" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-6 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B7058Y190X2-045SV4H. Or Request a Quote below: