Looking for a large quantity of UDR744? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | UDR744 |
| Brand Name | Uniden |
| Product Type | Video Surveillance System |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| System Components |
Camera Monitor |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Video | |
| Video Formats | MPEG-4 |
| Maximum Resolution | 640 x 480 |
| Frame Rate | 25 |
| Camera | |
| Night Vision | Yes |
| Number of IR LEDs | 16 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (Approximate) |
1.26 lb - Monitor 13.05 oz - Camera |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no UDR744. Or Request a Quote below: