Looking for a large quantity of 3260/DI? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 3260/DI |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 29 |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology |
Wi-Fi Direct Apple AirPrint |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 600 MHz |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Legal - 8.50" x 14" Postcard - 5.82" x 3.92" Letter - 8.50" x 11" Custom Size 3" x 5" A4 - 8.30" x 11.70" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 30000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.4" |
| Width | 14.5" |
| Depth | 13.2" |
| Weight (Approximate) | 16.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR Blue Angel EcoLogo EPEAT RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 3260/DI. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.