Looking for a large quantity of 7800/DNM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 7800/DNM |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | LED Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 45 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 45 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 2400 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Xerox Mobile Print |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1.33 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A3 - 11.69" x 16.54" A4 - 8.27" x 11.69" Legal - 8.50" x 14.02" Letter - 8.50" x 10.98" Tabloid - 10.98" x 17.01" Custom Size 3.50" x 3.90" 12.60" x 48" 5.50" x 7.20" 11.70" x 17" 8.50" x 7.20" SRA3 B4 - 9.80" x 13.90" B5 - 6.90" x 9.80" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 6 |
| Standard Input Media Capacity | 620 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 4700 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 225000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 22.8" |
| Width | 25.3" |
| Depth | 27.5" |
| Weight (Approximate) | 178.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 7800/DNM. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.