Looking for a large quantity of 4265/S? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 4265/S |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper ID Card Banner Paper Bond Paper Pre-punched Paper Preprinted Paper Recycled Paper Envelope Transparency Label Card Stock Letterhead Lightweight Heavyweight Paper Archive Paper |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" 5.70" x 5.70" Custom Size 5.80" x 8.30" 3.90" x 5.80" |
| Media Handling |
1 x Finisher 500 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 100 Sheet 1 x Bypass Tray 100 Sheet 1 x Input Tray 520 Sheet 1 x Output Tray 500 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 620 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 250000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 24.6" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 20.1" |
| Weight (Approximate) | 93.3 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Blue Angel EcoLogo |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 4265/S. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.