Looking for a large quantity of 5955/APTXF? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 5955/APTXF |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper ID Card Transparency Envelope Heavy Paper Bond Paper Card Stock Glossy Paper Pre-punched Paper Index Card Letterhead Lightweight Preprinted Paper Recycled Paper |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" C5 Envelope - 9" x 6.68" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Monarch Envelope Custom Size 4.92" x 5.43" 11.69" x 17.01" 5.83" x 8.27" A3 - 11.70" x 16.50" Tabloid - 11" x 17" A5 - 5.80" x 8.30" A6 - 4.10" x 5.80" Ledger - 17" x 11" 8.50" x 13" Legal - 8.50" x 14" Index Card - 5" x 8" 4.25" x 5.85" 5.50" x 8.50" |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 200 Sheet 1 x Bypass Tray 100 Sheet 2 x Input Tray 500 Sheet 1 x High Capacity Input Tray 3600 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 4700 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 200000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 45.3" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 26.2" |
| Weight (Approximate) | 249.1 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR Blue Angel EcoLogo RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 5955/APTXF. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.