Looking for a large quantity of 8900/XM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8900/XM |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Solid Ink Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 44 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 44 |
| Maximum Print Resolution | 2400 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Light Paper Card Stock Pre-punched Paper Letterhead Recycled Paper Preprinted Paper Transparency Label Envelope |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" A5 - 5.83" x 8.27" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet 1 x Input Tray 525 Sheet 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 1 x Output Tray 350 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 625 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 120000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 24.2" |
| Width | 23.8" |
| Depth | 23.4" |
| Weight (Approximate) | 102 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8900/XM. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.