Looking for a large quantity of 7220/PTXF? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 7220/PTXF |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | LED Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Envelope Bond Paper Card Stock Custom Media Label Letterhead Light Paper Preprinted Paper Recycled Paper Transparency |
| Media Size |
A3 - 11.69" x 16.54" 3.50" x 3.86" 11.69" x 17.01" Custom Size 5.51" x 7.17" A5 - 5.83" x 8.27" |
| Media Handling |
1 x Bypass Tray 50 Sheet 4 x Input Tray 520 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 110 Sheet 1 x Catch Tray 500 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 2130 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 87000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 44.6" |
| Width | 23" |
| Depth | 25.2" |
| Weight (Approximate) | 257.9 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR Blue Angel EPEAT |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 7220/PTXF. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.