Looking for a large quantity of 8580/YDN? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8580/YDN |
| Brand Name | Xerox |
| Product Type | Solid Ink Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 51 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 51 |
| Maximum Print Resolution | 2400 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
Mopria Xerox Mobile Print |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" A4 - 8.30" x 11.70" Custom Size 3" x 5" 3.90" x 8.30" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 625 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 2200 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 85000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.5" |
| Width | 16" |
| Depth | 20.5" |
| Weight (Approximate) | 60.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8580/YDN. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.