Looking for a large quantity of HD-657X-ZDF2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | HD-657X-ZDF2 |
| Brand Name | XFX |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.0 OpenGL 4.1 |
| Multi-GPU Technology | CrossFireX |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | HD 6000 |
| Chipset Model | HD 6570 |
| GPU Clock | 650 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Bus Width | 64 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.1 x16 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 4.4" |
| Thickness | 740.2 mil |
| Length | 6.9" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no HD-657X-ZDF2. Or Request a Quote below: