Looking for a large quantity of R7-250A-ZLH4? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | R7-250A-ZLH4 |
| Brand Name | XFX |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.2 OpenGL 4.3 DirectCompute 11 OpenCL 1.2 |
| Multi-GPU Technology | CrossFire |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | R7 200 |
| Chipset Model | R7 250 |
| GPU Clock | 1 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Height | 4.4" |
| Thickness | 550 mil |
| Length | 6.9" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no R7-250A-ZLH4. Or Request a Quote below: