Looking for a large quantity of R9-295X-8QFA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | R9-295X-8QFA |
| Brand Name | XFX |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.2 OpenGL 4.3 OpenCL DirectCompute 11 Mantle |
| Multi-GPU Technology | CrossFire |
| Number of Monitors Supported | 6 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | R9 200 |
| Chipset Model | R9 295X2 |
| Number of GPUs | 2 |
| GPU Clock | 947 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 1024 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.7" |
| Length | 12.1" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no R9-295X-8QFA. Or Request a Quote below: