Looking for a large quantity of H8B48A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | H8B48A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Input Receptacles | NEMA L5-30P |
| Output Receptacles | 24 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating | 2.80 kVA |
| Input Current | 24 A |
| Management | |
| Management |
|
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Vertical Rackmount |
| Rack Height | 42U |
| Height | 66.5" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 11.55 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no H8B48A. Or Request a Quote below: