Looking for a large quantity of AK344A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AK344A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Technical Information | |
| Number of LC Ports | 1 |
| Data Transfer Rate | 8 Gbit/s |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Host Interface | PCI-X 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.6" |
| Width | 2.5" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AK344A. Or Request a Quote below: