Looking for a large quantity of AP769B? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AP769B |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Fibre Channel Host Bus Adapter |
| Technical Information | |
| Total Number of Fibre Channel Ports | 1 |
| Number of LC Ports | 1 |
| Data Transfer Rate | 8 Gbit/s |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x4 |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 9.8" |
| Width | 10.4" |
| Thickness | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 6.02 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS 2 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AP769B. Or Request a Quote below: