Looking for a large quantity of AF460A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AF460A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
4 x IEC 60320 C13 4 x IEC 60320 C19 1 x NEMA L6-30R |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 4500 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.70 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 48 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 29.3" |
| Rack Height | 3U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 126 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AF460A. Or Request a Quote below: