Looking for a large quantity of AF462A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AF462A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Technical Information | |
| Receptacles |
2 x NEMA L6-30R 6 x IEC 320 EN 60320 C19 |
| Power Description | |
| Load Capacity (VA) | 7200 VA |
| Load Capacity (Watt) | 7200 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Maximum Battery Recharge Time | 48 Hour |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.8" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 28.9" |
| Rack Height | 4U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 165 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AF462A. Or Request a Quote below: